Face Frame

دلیل باز شدن منافذ پوست چیست؟

دلایل زیادی میتواند عامل بروز این مشکل باشد. دلایلی مثل افزایش سن، ژنتیک، قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی، عدم استفاده از ضدآفتاب‌های مناسب و غیره که هر کدام آسیب‌های پوستی خاص خود را به همراه دارند. در این میان تنها باز شدن منافذ پوست است که لقب شایع‌ترین را به خود گرفته! آسیبی که زمینه‌ساز بسیاری از مشکلات پوستی دیگر شده و روند درمان را بسیار سخت می‌کند. زیرا در زمان پیشرفت آسیب، نه تنها باید به فکر راهی برای از بین بردن منافذ باز پوست باشید، بلکه باید برای درمان مشکلات به وجود آمده هم فکری کنید.

بطور معمول افرادی با باز بودن منافذ دست و پنجه نرم می‌کنند که پوست چرب یا مختلط دارند و از طرفی در سن جوانی به سر می‌برند. اجازه دهید واضح‌تر توضیح دهیم؛ باز بودن منافذ یک اتفاق طبیعی در بدن و پوست به شمار می‌آید و درواقع در سطح پوست بدن به ازای وجود یک تار مو، یک منفذ هم وجود دارد. اما این منافذ آن‌قدر نازک هستند که اصلا قابل رویت نبوده و تنها زمانی که ترشحات غدد سبابه در کنار مو به بیش از حد مجاز برسد، شاهد گشادشدن منافذ و ظهور مشکلات مرتبط با آن خواهیم بود.

با باز شدن منافذ، آنها به محلی برای تجمع باکتری‌ها، آلودگی‌ها و چربی‌ها تبدیل شده و در نتیجه شاهد ظهور جوش‌های سرسفید و حتی سرسیاه بر روی پوست خواهیم بود. با این تفاسیر میتوان نتیجه گرفت؛ عدم پیگیری به موقع منافذ ایجاد شده، تبعات سنگینی را به همراه دارد!

عواملی که در تشدید باز شدن منافذ پوست تاثیر دارند

دلایل متفاوت باز شدن منافذ پوست گفته شد، اما عواملی در این میان وجود دارد که در تشدید منافذ ایجاد شده تاثیر گذاشته و آسیب‌های جدی به پوست وارد می‌کند. این عوامل عبارتند از:

  • دارا بودن پوست سفت و زمخت،
  • عدم استفاده از ضدآفتاب مناسب،
  • عدم لایه برداری پوست و تجمع سلول‌های مرده بر روی پوست،
  • استفاده از کرم‌های آرایشی چرب و بسیار سنگین که به پوست آسیب می‌رسانند.
  • استفاده از دخانیات نظیر سیگار و قلیان،
  • دستکاری جوش‌ها و لک‌های پوست و فشار دادن آنها برای تخلیه.

۳ راهکار طلایی برای پیشگیری از باز شدن منافذ پوست

همیشه پیشگیری بهتر از درمان بوده و این مسئله درخصوص باز شدن منافذ پوستی هم صدق می‌کند. شما برای اینکه این مشکل به سراغتان نباید باید همواره بهداشت را رعایت کرده و پوست‌تان را تمیز نگه دارید.

  • راهکار اول :

باید به سراغ پاک کننده‌های مرغوب و البته متناسب با نوع پوست خود بروید. تنها به این ترتیب آلودگی‌ها و چربی‌ها از روی پوست شما پاک شده و از ایجاد منافذ باز پوست جلوگیری خواهد شد. دقت داشته باشید استفاده از پاک کننده متناسب با پوست خشک به هیچ عنوان برای شما که پوستی چرب دارید، نتیجه بخش نیست! توجه به این مسئله بسیار کمک کننده خواهد بود.

  • راهکار دوم :

راهکار بعدی که بسیار هم کارآمد خواهد بود، عدم دستکاری جوش‌ و لکه‌های پوست‌ است! مسلما هر فردی در دوران مختلف، مثلا دوران بلوغ یا حتی در دوره‌های قاعدگی جوش‌ها و لکه‌هایی را بر روی پوست صورت خود می‌بیند، دست زدن به این اسکارها و آکنه‌ها، چیزی جز وخیم‌تر کردن اوضاع را به همراه ندارد و منجر به گشاد شدن روزنه روی پوست می‌شود.

پس حواستان باشد که دستتان را غلاف کنید!

  • راهکار سوم :

از ضدآفتاب استفاده کنید. ضد آفتاب همچون غذا برای پوست است و از آن در برابر هر آن چیزی که فکرش را می‌کنید محافظت می‌کند. حال می‌خواهد آسیب‌های وابسته به نور خورشید باشد یا آلودگی‌های محیطی و غیره. ضد آفتاب هر نوع آسیبی را خنثی می‌کند! علاوه بر ضدآفتاب، اگر به میزان زیاد از لوازم آرایشی استفاده می‌کنید، نسبت به سازگار بودن آن با پوست‌تان مطمئن شوید تا منجر به تشدید آسیب‌ها و گشاد شدن روزنه منافذ نشود.

روش های خانگی

امروزه در دنیای پیشرفته‌ای زندگی می‌کنیم؛ اینکه راه حلی برای درمان مشکلات نباشد، بسیار تعجب‌آور و البته خجالت‌آور خواهد بود. اما مسئله اینجاست که افراد در زمان مواجه با مشکلات، خصوصا زمانی که صحبت از آسیب‌های پوستی در میان باشد، ابتدا به سراغ درمان‌های خانگی می‌روند! ما نمی‌خواهیم اثر و نتیجه این نوع از درمان‌ها را کتمان کنیم، اما مسلما این روش درمانی برای تمامی مشکلات نتیجه‌بخش نخواهد بود.

با این حال برخی از کاربردی‌ترین روش‌های خانگی و غیرکلینیکی برای درمان منافذ باز پوست را معرفی خواهیم کرد.

تا می‌توانید آب بنوشید

نوشیدن آب نه تنها برای سلامتی بدن، بلکه برای حفظ سلامتی پوست نیز مفید است. نوشیدن آب، رطوبت پوست را حفظ کرده و تا حدود زیادی از بروز آسیب‌های پوستی جلوگیری می‌کند. درواقع آن دسته از افرادی که با پوست چرب خود درگیرند، باید به اندازه کافی آب بنوشند و از طرفی به سراغ محصولات آرایشی و مراقبتی بروند که بر پایه آب ساخته شده‌اند.

این اقدامات چربی اضافه‌ای به پوست وارد نکرده و از باز شدن منافذ نیز جلوگیری می‌کند.

از یخ استفاده کنید

زمانی که در مرحله اولیه باز شدن منافذ پوست هستید و از این مسئله مطلع شدید، می‌توانید از یخ برای بستن منافذ باز پوستی استفاده کنید. حواستان باشد که هیچگاه یخ را به صورت مستقیم در تماس با پوست قرار ندهید. همیشه آن را در لایه‌ای حوله نازک بپیچید و سپس بر روی پوست بگذارید. استفاده منظم از این روش، آن دو یا سه بار در هفته می‌تواند شما را به خواسته‌تان برساند.

به سراغ پاک کننده‌های بر پایه ژل بروید

بهره گیری از پاک کننده‌هایی که متناسب با نوع پوست هستند به همراه رعایت بهداشت و پاکسازی‌های مداوم پوست، در نتیجه به بسته شدن منافذ باز پوست کمک خواهند کرد. حواستان باشد از پاک کننده‌هایی استفاده کنید که ترکیبات آن با پوست شما سازگاری داشته باشد و منجر به تشدید این آسیب نشود. معمولا پاک کننده‌های بر پایه ژل بهترین گزینه برای پوست‌های چرب به شمار می‌آیند.

تاثیر ماسک‌های خانگی را نادیده نگیرید

ماسک‌های خانگی متنوعی وجود دارد که به درمان یا حتی جلوگیری باز شدن منافذ پوست ختم می‌شود. ماسک‌هایی مثل خاک رس، ترکیب سفیده تخم مرغ و آبلیمو، عسل و دارچین و غیره که نقشی غیرقابل انکار در درمان این مشکل ایفا می‌کنند.

حال که روش‌های خانگی را می‌شناسید؛ در ادامه قصد داریم شما را با روش‌های کلینیکی نیز آشنا کنیم.

روش های کلینیکی

مطمئنا نسبت به این مسئله واقف هستید که برای مشاهده نتیجه درمان‌های خانگی باید صبور باشید. از طرفی این روش‌ها تنها زمانی نتیجه‌بخش خواهند بود که منافذ در مراحل اولیه باز شدن قرار دارند و به مرحله پیشرفته نرسیده‌اند! از همین‌رو متخصصان روش‌های کلینیکی را بهترین روش درمانی میدانند. موثرترین این روش ها عبارتند از:

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ راهی‌ست برای شادابی و زیبایی پوست صورت. میکرونیدلینگ را باید روشی غیرتهاجمی بدانید که افراد فارغ از هر سنی که دارند می‌توانند از آن برای رسیدن به پوستی شاداب و زیبا بهره مند شوند. روشی کم خطر، کم عارضه با دوره نقاهت بسیار کوتاه که اثرات قابل لمس آن، این روزها آن را به یکی از محبوب‌ترین روش‌های جوانسازی تبدیل کرده است.

در این روش متخصصان با دستگاه‌های مخصوص که سوزن‌های بسیار ریز و ظریفی به آن متصل شده، مواد تحریک کننده سلول‌های پوستی و تولید کلاژن را به آن وارد می‌کنند.تکرار چندین جلسه‌ای این روش، تاثیراتی شگفت انگیز بر روی پوست به جای می‌گذارد.

لیزر درمانی

هیچ شکی نیست که لیزر پوست‌ را تحریک کرده و به روند تولید کلاژن سرعت می‌بخشد. درواقع لیزر درمانی با کمترین میزان تهاجم، منافذ پوست را تنگ می‌کند و روند درمان را به بهترین شکل ممکن پیش میبرد.

این لیزرها با توجه به میزان باز بودن منافذ پوست در طول موج‌های مختلفی استفاده می‌شوند و همین مسئله در اثرگذاری‌شان تفاوت می‌گذارد. بهترین نوع لیزر درمانی که در کلینیک خانه سفید هم استفاده می‌شود، لیزر فرکشنال است که با قدرت به لایه‌های زیرین پوست تابانده شده و زمینه ساز ایجاد بافت سالم پوست می‌شود. معمولا ۴ الی ۵ جلسه استفاده از این روش کافی‌است تا نتیجه دلخواه بدست آید.

لایه برداری

یکی از ابتدایی‌ترین راهکارها برای درمان باز شدن منافذ پوست، استفاده از مواد شیمیایی برای لایه برداری پوست است. در این روش، مواد مورد نظر، لایه‌های مرده و آسیب دیده پوست را از بین برده و پوست را برای ترمیم دوباره زندگی شاداب و سالم آماده می‌کند.

معمولا مواد تخصصی زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد، آن چیزی که اهمیت دارد، شناخت نوع پوست و بهره گیری از موادی متناسب با آن است. زیرا در این روش، مواد شیمیایی به منافذ عمیق پوست نفوذ کرده و اقدامات لازم در راستای تنگ کردن منافذ پوست را انجام می‌دهد.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن از طریق سایش سطح پوست، آسیب‌های به جا مانده ناشی از باز شدن منافذ پوست را بهبود می بخشد. در این روش ابتدا پودری مخصوص با سرعت زیاد اسپری شده و همزمان بر روی پوست لایه برداری هم انجام می‌گیرد که در پایان با دستگاه مکش، لایه‌های باقی مانده از روی پوست برداشته می‌شوند. این روش حتی چروک‌های سطحی را برطرف کرده و به جوانسازی و شادابی پوست هم کمک می‌کند. روش میکرودرم ابریژن در سه نوع سطحی، نیمه‌عمقی و عمقی انجام میگیرد و تکرار جلسات درمانی آن بسته به نیاز فرد متفاوت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *